سوالات متداول گلوکز خون:قند خون

قند خون یکی از بیماری های خطرناک است که در اثر افزایش گلوکز خون اتفاق می افتد. در دو نوع دیابت نوع یک ونوع دو وجود دارد.

 • پایش مداوم گلوکز چیست؟
 • مانیتور مداوم گلوکز چگونه کار می کند؟
 • چه کسانی می توانند از یک مانیتور مداوم گلوکز استفاده کنند؟
 • انواع مختلف مانیتورهای قند مداوم چیست؟
 • برخی از ویژگی های مانیتورهای مداوم قند چیست؟
 • مزایای یک مانیتور مداوم قند چیست؟
 • هنگام استفاده از یک مانیتور مداوم گلوکز چه مشکلاتی ممکن است داشته باشید؟
 • پانکراس مصنوعی چیست؟
 • NIDDK چگونه از تحقیقات بر روی مانیتورهای مداوم قند پشتیبانی می کند؟
 • کارآزمایی‌های بالینی بر روی مانیتورهای مداوم گلوکز

پایش مداوم گلوکز چیست؟

پایش مداوم گلوکز به معنای استفاده از دستگاهی برای تخمین خودکار سطح گلوکز خون است که قند خون نیز نامیده می شود، در طول روز و شب. در هر زمان می توانید میزان گلوکز خون خود را ببینید. همچنین می‌توانید نحوه تغییر سطح گلوکز خون خود را در طی چند ساعت یا چند روز بررسی کنید و روند را مشاهده کنید.

دیدن سطح گلوکز خونتان به صورت لحظه ای می تواند به شما کمک کند تا  در مورد غذاها و نوشیدنی هایی که مصرف می کنید، فعالیت بدنی و داروهایی که مصرف می کنید تصمیمات آگاهانه تری بگیرید . نگه داشتن سطح گلوکز خون در محدوده هدف می تواند به جلوگیری از سایر مشکلات سلامتی ناشی از دیابت کمک کند .

مانیتور مداوم گلوکز چگونه کار می کند؟

یک مانیتور مداوم گلوکز (CGM) سطح گلوکز شما را هر چند دقیقه تخمین می زند و در طول زمان آن را پیگیری می کند.

یک CGM دارای سه بخش است. اول، یک حسگر کوچک وجود دارد که می تواند زیر پوست شما، اغلب پوست روی شکم یا بازو، با یک چسب چسبنده که به آن کمک می کند در آنجا بماند، قرار داده شود. به این سنسورها حسگرهای یکبار مصرف می گویند. نوع دیگری از سنسور CGM به نام حسگر قابل کاشت، ممکن است در داخل بدن شما قرار گیرد. سنسورهای CGM سطح گلوکز را در مایع بین سلول‌های شما تخمین می‌زنند که بسیار شبیه به سطح گلوکز در خون شما است. حسگرها باید در زمان‌های خاصی مانند هر چند هفته یکبار، بسته به نوع سنسوری که دارید، تعویض شوند.

بخش دوم CGM یک فرستنده است. فرستنده اطلاعات را بدون استفاده از سیم به قسمت سوم می فرستد، یک برنامه نرم افزاری که در گوشی هوشمند، پمپ انسولین یا روی دستگاه جداگانه ای به نام گیرنده ذخیره می شود.

اکثر CGM ها اطلاعات را بدون استفاده از سیم به یک برنامه در تلفن هوشمند ارسال می کنند.

چه کسانی می توانند از یک مانیتور مداوم گلوکز استفاده کنند؟

در صورت نیاز به انسولین  برای مدیریت دیابت نوع 1 ، دیابت نوع 2 یا نوع دیگری از دیابت، پزشک شما ممکن است توصیه کند که از CGM استفاده کنید. با پزشک خود در مورد اینکه آیا استفاده از CGM می تواند به شما در مدیریت دیابت کمک کند صحبت کنید.

پزشکان می توانند CGM را برای بزرگسالان و کودکان تجویز کنند. برخی از مدل ها را می توان برای کودکان زیر 2 سال استفاده کرد.

پزشک شما ممکن است استفاده از CGM را همیشه یا فقط برای چند روز برای کمک به تنظیم مراقبت از دیابت پیشنهاد دهد.

انواع مختلف مانیتورهای قند مداوم چیست؟

همه CGM ها سطح گلوکز خون را تخمین می زنند، اما اطلاعات را به روش های مختلف ذخیره و نمایش می دهند.

برخی از CGM ها اطلاعات را به صورت خودکار به گوشی هوشمند یا گیرنده شما ارسال و نمایش می دهند. این CGM ها دستگاه های CGM “زمان واقعی” نامیده می شوند. نوع دیگری از CGM، به نام “اسکن متناوب”، سطح گلوکز را به طور مداوم تخمین می زند. اما برای مشاهده و ذخیره داده ها باید هر چند ساعت یکبار CGM را با یک گیرنده یا گوشی هوشمند جداگانه اسکن کنید. نوع سوم CGM داده‌هایی را در مورد سطح گلوکز خون شما جمع‌آوری می‌کند تا پزشک شما آن را دانلود و بعداً بررسی کند. پزشکان این نوع CGM را برای بررسی مراقبت از دیابت شما ارائه می دهند و شما آن را برای مدت محدودی استفاده می کنید.

تفاوت های دیگر بین مدل های CGM عبارتند از

 • چه سنسور روی پوست گذاشته شود یا کاشته شود.
 • هر چند وقت یکبار سنسور باید تعویض شود.
 • چه مدت طول می کشد تا CGM گرم شود.
 • نحوه تنظیم تنظیمات برنامه

برای برخی از مدل‌های CGM، ممکن است لازم باشد برای کالیبره کردن سیستم و اطمینان از صحت قرائت‌های CGM، یک تست انگشتی با یک مانیتور استاندارد قند خون انجام دهید.

برخی از ویژگی های مانیتورهای مداوم قند چیست؟

هنگام پوشیدن، CGM ها همیشه روشن هستند و سطوح گلوکز را ثبت می کنند – چه در حال دوش گرفتن، کار، ورزش یا خواب باشید. بسیاری از CGM ها با برنامه هایی کار می کنند که ویژگی های خاصی دارند، مانند

 • راه هایی برای ردیابی غذا و نوشیدنی های مصرفی، سطح فعالیت بدنی و داروهایی که مصرف می کنید
 • توانایی بارگیری داده ها بر روی رایانه یا دستگاه هوشمند، بنابراین می توانید به راحتی روند سطوح گلوکز خود را مشاهده کنید
 • زنگ هشداری که وقتی سطح گلوکز شما خیلی پایین یا خیلی زیاد است به صدا در می‌آید و به شما کمک می‌کند از حوادث اضطراری جلوگیری کنید

برای ایمنی، اگر زمانی که سطح گلوکز شما خیلی پایین یا خیلی زیاد است، زنگ هشدار CGM به صدا درآمد، باید سریع عمل کنید. شما باید کمک بگیرید یا برنامه درمانی خود را دنبال کنید تا سطح گلوکز خود را به محدوده سالم برسانید. برخی از مدل‌های CGM همچنین می‌توانند اطلاعاتی را به تلفن هوشمند شخص دوم ارسال کنند – مانند والدین، شریک زندگی یا مراقب. به عنوان مثال، اگر سطح گلوکز کودک در طول شب به طور خطرناکی پایین بیاید، CGM می تواند برای بیدار کردن والدین در اتاق بعدی تنظیم شود.

مزایای یک مانیتور مداوم قند چیست؟

در مقایسه با یک گلوکز سنج استاندارد، استفاده از CGM می تواند به شما کمک کند

 • هر روز سطح گلوکز خود را بهتر مدیریت کنید
 •  موارد اضطراری قند خون پایین کمتری دارند
 • نیاز به چوب انگشت کمتری دارد

CGM یک هشدار ایجاد می‌کند و ممکن است تصویری را نمایش دهد که نشان می‌دهد سطح گلوکز شما در حال افزایش یا کاهش است – و چقدر سریع – بنابراین می‌توانید بهترین راه را برای رسیدن به محدوده هدف خود انتخاب کنید.

با گذشت زمان، نگه داشتن سطح گلوکز در محدوده سالم می تواند به شما کمک کند خوب بمانید و از عوارض دیابت جلوگیری کنید. افرادی که بیشترین سود را از CGM می برند کسانی هستند که هر روز یا تقریبا هر روز از آن استفاده می کنند.

هنگام استفاده از یک مانیتور مداوم گلوکز چه مشکلاتی ممکن است داشته باشید؟

محققان در تلاش هستند تا CGM ها را دقیق تر و قابل استفاده تر کنند. با این حال، ممکن است هنگام استفاده از CGM با مشکلاتی مواجه شوید.

برای ایمنی، گاهی اوقات ممکن است نیاز داشته باشید که خوانش های گلوکز CGM خود را با یک تست انگشتی و یک دستگاه استاندارد قند خون مقایسه کنید. اگر به صحت قرائت‌های CGM خود شک دارید، اگر دوز انسولین خود را تغییر می‌دهید، یا اگر CGM شما یک هشدار هشدار می‌دهد، ممکن است مورد نیاز باشد.

ممکن است مجبور شوید به مرور زمان قطعاتی از CGM خود را تعویض کنید. سنسورهای یکبار مصرف CGM بسته به مدل باید هر 7 تا 14 روز یکبار تعویض شوند. برخی از حسگرهای قابل کاشت می توانند تا 180 روز دوام بیاورند. ممکن است مجبور شوید فرستنده های برخی از CGM ها را جایگزین کنید. اگر CGM شما به درستی کار نمی کند، ممکن است لازم باشد CGM، فرستنده، و گیرنده یا گوشی هوشمند را دوباره وصل کنید.

قرمزی یا سوزش پوست ناشی از تکه های چسبنده مورد استفاده برای اتصال سنسور ممکن است برای برخی افراد رخ دهد. 1 پزشک شما می تواند تکنیک ها یا داروهایی را برای کمک به رفع مشکلات پوستی پیشنهاد کند.

هزینه CGM بیشتر از استفاده از یک گلوکز متر استاندارد است، اما ممکن است تحت پوشش بیمه درمانی شما باشد. ممکن است بتوانید  از بیمه درمانی یا سایر منابع برای مراقبت از دیابت کمک مالی دریافت کنید. با طرح بیمه درمانی یا پیوند خارجی مدیکر بررسی کنید تا ببینید آیا هزینه ها پوشش داده می شود یا خیر.

برای ایمنی، گاهی اوقات ممکن است نیاز داشته باشید که خوانش های گلوکز CGM خود را با یک تست انگشتی و یک دستگاه استاندارد قند خون مقایسه کنید.

پانکراس مصنوعی چیست؟

یک لوزالمعده مصنوعی که سیستم تحویل خودکار انسولین (AID) نیز نامیده می‌شود، نحوه کنترل یک پانکراس سالم  قند خون را در بدن تقلید می‌کند. یک CGM، یک پمپ انسولین، و یک برنامه نرم افزاری که اطلاعات را بین CGM و پمپ انسولین به اشتراک می گذارد، پانکراس مصنوعی را تشکیل می دهد.

CGM سطح گلوکز را تخمین می زند و به صورت بی سیم اطلاعات را به یک برنامه نرم افزاری روی گوشی هوشمند یا پمپ انسولین ارسال می کند. این برنامه میزان انسولین مورد نیاز بدن شما را محاسبه می کند و پمپ انسولین زمانی که سطح گلوکز بالاتر از محدوده هدف شما افزایش می یابد، انسولین را تحویل می دهد. از طرف دیگر، اگر سطح گلوکز شما کمتر از محدوده هدف شما باشد، لوزالمعده مصنوعی می‌تواند مقدار انسولین تزریق شده توسط پمپ انسولین را کاهش داده یا متوقف کند.

پانکراس مصنوعی عمدتا برای کمک به افراد مبتلا به دیابت نوع 1 استفاده می شود تا سطح گلوکز خود را در محدوده هدف خود نگه دارند.

NIDDK چگونه از تحقیقات بر روی مانیتورهای مداوم قند پشتیبانی می کند؟

NIDDK تعهدی دیرینه به تأمین مالی تحقیقات برای درک بهتر دیابت و بهبود زندگی افراد مبتلا به این بیماری دارد.

تحقیقات با بودجه NIDDK به دانشمندان کمک کرد تا یاد بگیرند که سطح گلوکز در مایع بین سلول ها می تواند برای تخمین سطح گلوکز خون استفاده شود. 2 این کشف به ایجاد CGM هایی کمک کرد که امروزه افراد مبتلا به دیابت از آن استفاده می کنند.

NIDDK همچنین از آزمایش کنترل و عوارض دیابت پشتیبانی کرد که نشان داد افراد مبتلا به دیابت می‌توانند از مانیتورهای قند خون در خانه برای کنترل دقیق سطح گلوکز خون و کاهش خطر مشکلات سلامتی خود استفاده کنند. 3

کارآزمایی‌های بالینی بر روی مانیتورهای مداوم گلوکز

NIDDK آزمایش‌های بالینی را برای بسیاری از بیماری‌ها و شرایط، از جمله دیابت، انجام و پشتیبانی می‌کند. کارآزمایی‌ها به دنبال راه‌های جدیدی برای پیشگیری، تشخیص یا درمان بیماری و بهبود کیفیت زندگی هستند.

آزمایشات بالینی برای مانیتورهای مداوم قند چیست؟

کارآزمایی‌های بالینی – و سایر انواع مطالعات بالینی پیوند خارجی NIH – بخشی از تحقیقات پزشکی هستند و افرادی مانند شما را درگیر می‌کنند. وقتی داوطلب شرکت در یک مطالعه بالینی می‌شوید، به پزشکان و محققان کمک می‌کنید درباره بیماری‌ها بیشتر بیاموزند و مراقبت‌های بهداشتی را برای افراد در آینده بهبود بخشند. محققان در حال مطالعه بسیاری از جنبه‌های CGM هستند، مانند اینکه چگونه CGM‌ها را می‌توان حساس‌تر، قابل اعتمادتر و راحت‌تر کرد. محققان همچنین در حال مطالعه چگونگی استفاده از آنها برای مدیریت انواع مختلف دیابت یا سایر شرایط پزشکی هستند.

دریابید که آیا مطالعات بالینی برای شما مناسب است پیوند خارجی NIH .

ویدئویی از دکتر گریفین پی راجرز، مدیر NIDDK را تماشا کنید که اهمیت شرکت در کارآزمایی‌های بالینی را توضیح می‌دهد.

چه مطالعات بالینی بر روی مانیتورهای مداوم گلوکز به دنبال شرکت کنندگان است؟

می‌توانید فهرست فیلترشده‌ای از مطالعات بالینی را که از CGM استفاده می‌کنند و توسط دولت فدرال تأمین مالی می‌شوند، باز می‌شوند و استخدام می‌شوند، در پیوند خارجی NIH www.ClinicalTrials.gov مشاهده کنید . می‌توانید فهرست را محدود یا گسترش دهید تا مطالعات بالینی از صنعت، دانشگاه و افراد را در بر گیرد. با این حال، مؤسسه ملی بهداشت این مطالعات را بررسی نمی کند و نمی تواند از ایمن بودن آنها اطمینان حاصل کند. همیشه